Dzisiaj w kościele św. Józefa w Kozienicach mogliśmy przeżyć niezwykłą podróż w czasie. Odbył się tam bowiem koncert muzyki dawnej w wykonaniu grupy Filatura Di Musica. Koncert poświęcony był Matce Kazimierze Gruszczyńskiej.
Filatura di Musica jest zespołem specjalizującym się w wykonywaniu muzyki historycznej. Muzycy w większości zawodowo związani z Łodzią to absolwenci prestiżowych uczelni artystycznych na świecie. Repertuar zespołu nawiązuje do polskiej i europejskiej muzyki renesansu i wczesnego baroku. Znajdziemy w nim również utwory kompozytorów późnego baroku oraz wczesnego klasycyzmu. W niedzielę w Kozienicach usłyszeliśmy: utwory sakralne G.F. Handla i S.S. Szarzyńskiego, a także sonaty skrzypcowe Jean Fery Rebela i A. Corellego.
Zespół wystąpił w składzie: Katarzyna Bienias – sopran, Judyta Tupczyńska – skrzypce barokowe, Małgorzata Feldgebel – skrzypce barokowe, Tomasz Frycz – wiolonczela barokowa, Patrycja Domagalska-Kałuża – klawesyn.
Koncert poświęcony został pamięci Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. Jeszcze przed koncertem kilka słów o Matce Założycielce Sióstr Franciszkanek od Cierpiących powiedziała siostra Lucyna Czermińska.
Matka Kazimiera Gruszczyńska urodziła się w Kozienicach 31 grudnia 1848 roku. Od najmłodszych lat czuła powołanie do życia poświęconego Bogu. Początkowo planowała wstąpienie do szarytek, jednak zamierzenia tego nie uskuteczniła. W 1875 roku Kazimiera udała się do Zakroczymia, gdzie pod kierownictwem o. Honorata Koźmińskiego odprawiła rekolekcje, które zdecydowały o dalszym jej życiu. Wstąpiła do tworzącego się ukrytego Zgromadzenia Posłanniczek Serca Jezusowego. Profesję zakonną złożyła 1 czerwca 1879 roku.
W 1882 r. o. Honorat powierzył jej kierownictwo zakładu dla ubogich kobiet, tzw. „Przytuliska” i polecił założyć w nim nową rodzinę zakonną. W wyniku tego „Przytulisko” stało się domem macierzystym Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.
Matka Kazimiera Gruszczyńska zmarła w 1927 roku, w opinii świętości. Pochowana została na cmentarzu powązkowskim w Warszawie, natomiast jej serce zostało przeniesione do Kozienic. Od 2013 roku trwa proces jej beatyfikacyjny, obecnie na etapie rzymskim.
Organizatorem koncertu było Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Muzycznej Kanon. Koncert z cyklu „Kozienice na królewskim szlaku”, dofinansowany został z budżetu gminy Kozienice. W koncercie uczestniczyli m.in. wiceburmistrz Małgorzata Bebelska, dyrektor Szkoły Muzycznej I Stopnia Zdzisław Włodarski oraz dyrektor Biblioteki Publicznej w Kozienicach Elżbieta Stąpór.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz