„Zgromadzenie nasze od wejścia w progi «Przytuliska» nigdy nie opuściło tego domu - zawsze był i jest uważany jako dom macierzysty. Na razie zawiązujące się Zgromadzenie nie miało wytkniętego celu. Po długich modlitwach ojca Honorata, którą i siostrom polecił oraz owocnej pracy sióstr przy pielęgnowaniu chorych, ojciec Honorat poczytał to jako objaw woli Bożej, aby głównem zadaniem Zgromadzenia było poświęcenie się chorym, cierpiącym i wszelkiej nędzy. Stosownie do tego ułożył Konstytucje jako drogowskaz woli Bożej, wiodący do uświęcenia".
Powyższa wypowiedź matki Kazimiery wprowadza w trudny, a zarazem niezwykle złożony problem formacji zakonnej Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. Jest to problem bardzo interesujący, bowiem mamy tu do czynienia z dziewiętnastowieczną reinterpretacją ideału franciszkańskiego, uwzględniającą specyficznie polskie uwarunkowania historyczne. Jasną jest rzeczą, że formacja zakonna Sióstr Franciszkanek od Cierpiących wyraża w jakimś stopniu zarówno ogólny nurt duchowości franciszkańskiej realizowanej w ramach ruchu honorackiego, jak również wpływ osobowości Kazimiery Gruszczyńskiej. Na uwagę zasługuje fakt, że Kazimiera Gruszczyńska od młodości pragnęła poświęcić swoje życie służbie chorym: „od najmłodszych lat czułam powołanie do chorych" - pisała. Należy tu podkreślić zbieżność ideałów przyświecających nowo założonemu Zgromadzeniu z ideałem życiowym jego Założycielki.
Apostolat posługi chorym należy rozpatrywać w kontekście ówczesnej sytuacji istniejącej w dziedzinie lecznictwa i szpitalnictwa. U schyłku XIX w. było w Warszawie 13 szpitali. Spośród nich 11 znajdowało się pod nadzorem Rady Miejskiej Dobroczynności Publicznej. Ze względu na niewystarczające inwestycje ze strony zbiurokratyzowanej administracji carskiej dla służby zdrowia szpitale w zaborze rosyjskim przed 1914 rokiem zaledwie wegetowały. Liczebność łóżek w szpitalach była niewystarczająca. Braki ilościowe i jakościowe w publicznym szpitalnictwie uzupełniało lecznictwo prywatne. Ludzie ponosili nierzadko duże wydatki, byle tylko leczyć się w domu. Na taką formę leczenia mogły pozwolić sobie jedynie osoby lepiej sytuowane. W tej sytuacji otwierały się szerokie możliwości dla apostolatu wśród chorych. „Poza ćwiczeniami, jakie dowolnie zaczęłyśmy praktykować i obowiązkami domowymi, głównym zadaniem z prac naszych były posługi przy chorych" — pisze matka Kazimiera. Zanim więc powstały pierwsze teksty stanowiące podstawę formacji dla nowego Zgromadzenia, potrzeby społeczne decydowały o ideałach życiowych i o formach apostolatu sióstr franciszkanek. „Zapotrzebowanie coraz liczniejsze, objawy wdzięczności coraz żywsze" - notuje Założycielka nowego Zgromadzenia.
Kiedy po latach, pisząc Historię Zgromadzenia wracała do jego początków stwierdza: „Niejednokrotnie prosiłam ojca Honorata, aby nam dał jakiś zarys". Zwykle Ojciec odpowiadał w sposób podobny: „Niech sam Duch Święty wskaże, co z was chce mieć, módlcie się, aby się wykazała wola Boża". Odpowiedź ta wskazuje na jeden z charakterystycznych rysów charyzmatu błogosławionego Honorata Koźmińskiego. W tym również przypadku, podobnie jak w innych, które mieliśmy już okazję zauważyć, jego wyczekująca postawa podyktowana była obawą, aby przedwczesną decyzją nie udaremnić realizacji Bożych zamierzeń. Przy końcu roku 1883 lub w 1884 roku ojciec Honorat opracował Konstytucje („ustawy") dla nowej wspólnoty zakonnej organizującej się pod kierunkiem K. Gruszczyńskiej. Był to pierwszy dokument oficjalny — pierwotne Konstytucje, które stanowiły podstawę formacji sióstr poświęcających się służbie chorym. Matka Kazimiera pisze, iż Honorat Koźmiński ustawy te podał siostrom „jako fundament mającego powstać Zgromadzenia".
Pierwotne Konstytucje przechowywane są (w rękopisie) w archiwum Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w Warszawie. Noszą one tytuł: „Najdawniejsza ustawa dana przez o. Honorata, oryginał". Charakter pisma wskazuje, że przepisała je Elżbieta Stummer, felicjanka, osobista sekretarka ojca Honorata. We wstępie określają cele i charakter Zgromadzenia, a w trzech rozdziałach omawiają sprawy dotyczące przyjęcia kandydatek, obowiązków sióstr i zarządu Zgromadzenia. Następna część zatytułowana: „Obowiązki szczegółowe Sióstr Cierpiących" zawiera zasady ascezy zakonnej i określa formy apostolatu. Podzielona jest na 12 rozdziałów: 1) posłuszeństwo, 2) ubóstwo, 3) czystość, 4) skromność, 5) pokora, 6) miłość, 7) pobożność, 8) umartwienie, 9) praca, porządek, ochędóstwo, 10) życie ukryte, 11) duch poświęcenia, 12) duch apostolstwa. W 1888 r. Kazimiera Gruszczyńska podjęła starania o zatwierdzenie Zgromadzenia w Rzymie. W związku z tym dokonano kilku poprawek stylistycznych i wprowadzono drobne zmiany w tekście Konstytucji. Przetłumaczono również cały tekst na język łaciński, dając mu tytuł: „Constitutio Sororum Afflictorum" (tłumaczenia dokonał w Krakowie ks. W. Pixa). Wprawdzie w 1888 r. Konstytucje nie uzyskały zatwierdzenia apostolskiego, uważane były jednak za obowiązujące w Zgromadzeniu aż do opracowania nowej wersji w 1909 r.
Pierwotne Konstytucje określały wyraźnie cel Zgromadzenia: „Siostry przeto będą się poświęcać chorym i ubogim w szpitalach i domach prywatnych, udzielą opieki i schronienia wszelkiej nędzy, posługiwać będą w innych dobroczynnych instytucjach, a także niech radzą, uczą i pocieszają w różnych potrzebach i utrapieniach" — czytamy we wstępie do Ustaw. Posługa chorym i cierpiącym jako formy apostolatu sióstr franciszkanek podkreślona została w dwu ostatnich rozdziałach (XI i XII) dyrektorium. Rozdziały te opracowała osobiście matka Kazimiera wespół z siostrą Magdaleną Sasulicz. Za zgodą ojca Honorata zostały one włączone do Konstytucji. Ze względu na autorstwo Kazimiery Gruszczyńskiej zasługują na szczególną uwagę. W rozdziale jedenastym czytamy, że siostra franciszkanka „gdziekolwiek się spotka z ubogimi, zgłodniałymi, nagimi, powinna się nimi zaopiekować". Apostolat sióstr franciszkanek powinien objąć - czytamy w Konstytucjach — również „cierpiących duchowo", a więc „osoby smutkiem lub innym cierpieniem nawiedzone". Widać więc, że normy prawne zawarte w pierwotnych Konstytucjach wyrażały wiernie ideał apostolatu realizowany w praktyce od samego początku przez siostry franciszkanki. W zakończeniu Konstytucji zamieszczone zostało następujące zalecenie: „Każda siostra niech się stara, by te ustawy miała, rozumiała i przyswoiła je sobie i niech wyry j e w pamięci i sercu przez czytanie ich, rozmyślanie o nich i kontrolowanie ich zachowania — w czasie rekolekcji miesięcznych i rocznych". Z powyższego zalecenia wynika, że „Najdawniejsza ustawa dana przez o. Honorata" była uważana za tekst podstawowy dla formacji zakonnej sióstr franciszkanek.
W 1909 r. wprowadzono w Konstytucjach poprawki uwzględniające normy kongregacji rzymskiej wydane w 1901 r. Znikły szczegółowe wskazania ascetyczne, zaś przepisy dotyczące apostolskiej służby cierpiącym zostały ograniczone do kilku zwięzłych punktów. Pozostały natomiast bez zmian podstawowe sformułowania określające cel Zgromadzenia, jego organizację i charakter życia ukrytego. Jak wiadomo, Konstytucje z 1909 r. wprowadziły nową nazwę dla Zgromadzenia: Siostry Franciszkanki od Cierpiących - Sorores Franciscales ab Afflictis (w miejsce używanej dotychczas: Siostry Cierpiących). Na podstawie tej wersji Konstytucji Zgromadzenie otrzymało dekret pochwalny Stolicy Apostolskiej, co zadecydowało o ich niepodzielnym autorytecie w środowisku sióstr. W związku z wprowadzeniem (w 1918 r.) Kodeksu Prawa Kanonicznego, w roku 1924 opracowano trzecią wersję Konstytucji. Dokonano wówczas poprawek uwzględniających przepisy nowego prawa kanonicznego. Była to ostateczna redakcja Konstytucji Sióstr Franciszkanek od Cierpiących opracowana za życia matki Kazimiery. Wtedy to Zgromadzenie otrzymało definitywne zatwierdzenie Stolicy Apostolskiej oraz zatwierdzenie Konstytucji na lat siedem.
W Archiwum Sióstr Franciszkanek od Cierpiących zachowało się wiele innych tekstów, które odgrywały ważną rolę w formacji Zgromadzenia. Wśród nich na pierwsze miejsce wysuwa się tzw. Katechizm zakonny napisany przez ojca Honorata Koźmińskiego, opracowany w sposób przystępny w formie pytań i odpowiedzi. Jego układ i treść pokrywają się z pierwotnymi Konstytucjami. Celem katechizmu było ułatwienie siostrom przyswojenia zaleceń zawartych w Konstytucjach. Tekst ten był przepisywany przez siostry ręcznie i upowszechniany w Zgromadzeniu. W zbiorach archiwalnych Zgromadzania zachowały się rękopiśmienne egzemplarze katechizmu zakonnego, w których widoczny jest charakter pisma Kazimiery Gruszczyńskiej. Wskazuje to na jej żywe zainteresowanie tego typu tekstami formacyjnymi.
Jest rzeczą zrozumiałą, że w trakcie przepisywania teksty ulegały częściowym modyfikacjom, niektóre z nich były skracane zależnie od istniejących potrzeb. Wśród rękopiśmiennych egzemplarzy katechizmu zakonnego zachowanych w zbiorach archiwalnych można wyodrębnić dwa typy. Pierwszy, dostosowany do potrzeb Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, zawiera wyjaśnienie ich pierwotnych Konstytucji ze szczególnym uwzględnieniem zasad ascezy zakonnej. Rękopis ten nosi tytuł: „Katechizm Ustaw Sióstr Franciszkanek od Cierpiących". Drugi typ katechizmu sióstr franciszkanek jest znacznie obszerniejszy. Zawiera informacje dotyczące historii zakonów, charakteru i celu ukrytego życia zakonnego, nowicjatu, profesji, obowiązków, zarządu, kierownictwa duchowego, zasad ascezy zakonnej. Odrębny charakter ma „Wykład ustaw" (z 1888 r.). Niestety autor tego tekstu jest nieznany. Treść i układ Wykładu ustaw pokrywa się dokładnie z Konstytucjami pierwotnymi. Konstytucje i opracowane przez ojca Honorata katechizmy uważane były przez matkę Kazimierę za teksty o podstawowym znaczeniu dla życia duchowego Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.
Na uwagę zasługuje ponadto obszerny rękopis, który pełnił funkcję podręcznika dla mistrzyni nowicjatu. Proweniencja tego rękopisu nie jest znana. Na podstawie znajomości tego podręcznika, nowicjuszki uzyskiwały formację zakonną. Tekst ten mówi o duchu wiary, ufności, prostoty, pokoju i miłości, mocy wesela, ofiary i zaparcia; omawia wady, których należy się wyzbyć, cnoty, nad którymi nowicjuszka powinna pracować. W wymienionym podręczniku znajdują się też obszerne informacje o nowicjacie, ślubach, o warunkach przyjęcia do zakonu, o trudnościach i błogosławieństwach życia zakonnego. Rękopis wyraża ideał duchowości franciszkańskiej realizowany w ramach ruchu honorackiego.
Odrębne opracowania łączyły się z formacją pielęgniarską sióstr franciszkanek. W zbiorach archiwalnych Zgromadzenia znajdują się teksty rękopiśmienne, które zawierają wskazówki dotyczące pielęgnowania chorych. Dwa spośród nich: „Informacje o pielęgnowaniu chorych dla sióstr" i „Regulamin dla domu św. Józefa" napisała przełożona generalna Kazimiera Gruszczyńska. Siostry franciszkanki dysponowały ponadto podręcznikiem pielęgniarstwa, który nosi tytuł: „Zalecenia dla pielęgnujących chorych w zakładzie, w szpitalach lub w domach prywatnych". W archiwum domu macierzystego znajdują się też rękopisy podręcznika pielęgniarstwa, zatytułowanego: „Rady dla osób oddających się pielęgnowaniu chorych", którego autor jest nieznany. Wskazówki i zalecenia dotyczące pracy pielęgniarskiej sióstr franciszkanek znaleźć można w pismach i przemówieniach matki Kazimiery. Wszystkie te teksty mają szereg odpisów sporządzanych odręcznie. Były one upowszechniane w Zgromadzeniu i stanowiły obowiązującą lekturę dla sióstr, które pragnęły oddać się posłudze chorym. Należy też podkreślić, że z powodu braku szkół pielęgniarskich, wiedza zaczerpnięta z wymienionych podręczników była wówczas jedyną formą zdobywania przez siostry pielęgniarki kwalifikacji zawodowych.
Jest charakterystyczne, że w wymienionych powyżej tekstach informacje z zakresu pielęgniarstwa i medycyny łączą się ściśle ze wskazówkami dotyczącymi życia duchowego, zarówno chorego jak i osoby, która go pielęgnuje. Tak więc obok wskazań dotyczących pracy pielęgniarskiej (w jaki sposób zakładać bandaż, badać puls chorego, stawiać pijawki, bańki lub rozpoznawać objawy poszczególnych chorób) znajdujemy zalecenia jak umocnić chorego duchowo do przyjęcia cierpienia. Wspomniany podręcznik anonimowego autora „Rady dla osób oddających się pielęgnowaniu chorych" składa się z dwu części. Pierwsza poświęcona jest sprawom czysto medycznym, zaś druga dotyczy duchowych aspektów pracy pielęgniarskiej. „W pielęgnowaniu dusz więcej trzeba taktu, roztropności, wytrwałości, poświęcenia niż w pielęgnowaniu ciała" — podkreśla autor omawianego podręcznika. „Duch wiary każe ci zapatrywać się na twoje zajęcia służebniczki chorych jako nai prawdziwe posłannictwo dane od Boga, abyś około chorego (...) robiła to wszystko, co by robił sam Jezus Chrystus". Na] przykładzie cytowanego podręcznika widzimy, że formacja pielęgniarska sióstr franciszkanek łączyła się nierozdzielnie z duchowością zakonną. Dowodzi to, że w przekonaniu Założycielki formacja pielęgniarska stanowiła integralną część formacji zakonnej. Jest to jeden z aspektów dziewiętnastowiecznej reinterpretacji ideału franciszkańskiej duchowości dokonanej w ramach ruchu honorackiego.
W świetle tego co powiedziano, widoczny jest długoletni wysiłek Kazimiery Gruszczyńskiej, którego celem było zapewnienie siostrom pogłębionej formacji zakonnej zespolonej ściśle z formacją pielęgniarską. Analizy powyższe nie wyczerpują zagadnienia. W archiwum Sióstr Franciszkanek od Cierpiących zachował się katalog książek, który został sporządzony w 1928 r., a więc bezpośrednio po śmierci Założycielki Zgromadzenia. Zawiera on spis księgozbioru domu macierzystego, zgromadzonego w okresie kiedy matka Kazimiera pełniła funkcję przełożonej generalnej. W archiwum odnaleźć możemy też wzmianki źródłowe, które informują o niektórych faktach związanych z historią biblioteki domu macierzystego przy ulicy Wilczej. W protokóle z obrad kapituły generalnej, która odbyła się w Warszawie w styczniu 1910 r., znajdujemy informację, że bibliotekarką została siostra Helena Władzińska. Notatka ta wskazuje na funkcjonowanie w tym czasie biblioteki Zgromadzenia. W dwanaście lat później, na zebraniu rady generalnej Zgromadzenia postanowiono, że bibliotekarką nadal pozostanie siostra Helena Władzińska. Równocześnie rada zadecydowała: „Biblioteka ma być uporządkowana przez siostrę Helenę przy pomocy którejś z młodszych sióstr". Informacje źródłowe nie pozostawiają wątpliwości, że księgozbiór ten był gromadzony i porządkowany przez długie lata. Dowodzi to stałej troski przełożonej generalnej o zapewnienie siostrom możliwości korzystania z biblioteki zakonnej.
Biblioteka sióstr franciszkanek zawierała bogatą polską literaturę religijną i teologiczną z końca XIX i z początku XX wieku. Katalog z 1928 r. wykazuje ponad tysiąc tytułów. W tym nader bogatym księgozbiorze przeważają książki z zakresu duchowości chrześcijańskiej. Znajdują się w nim książki autorów reprezentatywnych dla duchowości chrześcijańskiej epoki nowożytnej w przekładach na język polski. Należą do nich: św. Franciszek Salezy, św. Teresa z Avila, św. Piotr z Alkantary, św. Alfons Rodriguez, ojciec Kolumban Marmion, św. Alfons Liguori, Louis Emile Bougaud, reprezentant środowiska Saint Sulpis w Paryżu.
W bibliotece znajdowały się też liczne prace teologiczne i ascetyczne znanych polskich autorów tamtych czasów. Znajduje się wśród nich Mistyka ks. Piotra Semenenki, podręcznik ascetyki ks. Karola Żelazowskiego, cieszące się wówczas dużą popularnością książki ascetyczne ks. Józefa Pelczara (późniejszego biskupa przemyskiego), popularne prace teologiczne dominikanina Jacka Woronieckiego, jezuity Mariana Morawskiego, ks. Józefa Rościszewskiego, ks. Adolfa Pleszczyńskiego.
W katalogu z 1928 r. wyodrębnione są żywoty świętych, które stanowią bogaty dział całego księgozbioru. Są to teksty hagiograficzne typowe dla ówczesnego polskiego zywotopisarstwa. Należy je zaliczyć do literatury dewocyjnej. Wiadomo bowiem, że krytyczne opracowania życiorysów świętych pojawiły się w Polsce dopiero w okresie późniejszym. Dziewiętnastowieczna polska hagiografia była mało oryginalna. Setki wychodzących w tym czasie żywotów świętych stanowiły przeważnie przeróbki prac obcych i to bynajmniej nie najlepszych, bądź też pozostawały pod wpływem „Żywotów" Piotra Skargi, a także osiemnastowiecznej „Matki świętych Polski" Floriana Jacka Jaroszewicza. Zaopatrzone były - według wzoru skargowskiego - w „obroki duchowe", choć dalekie były od poziomu swego szesnaste wiecznego modelu hagiograf icznego. Taki charakter miały liczne biografie pióra ojca Prokopa Leszczyńskiego, kapucyna, czy dominikanina Stanisława Snarskiego. Bardziej oryginalny był cykl hagiograficzny Rocha Filochowskiego. Zawierał on żywoty, poczynając od patriarchów i proroków Starego Testamentu, poprzez apostołów, ewangelistów i męczenników, aż po świętych wyznawców epoki średniowiecza.
W księgozbiorze sióstr franciszkanek znajdowały się ponadto typowe dla ówczesnej polskiej literatury religijnej teksty katechizmowe. Były one - podobnie jak żywoty świętych - wydawane w wysokich nakładach. Niektóre z. nich ze względu na zawartość obszernego wykładu wiary katolickiej mieszczą się na pograniczu katechizmu i rozprawy teologicznej. Siostry franciszkanki gromadziły również w swojej bibliotece liczne książki do rozmyślania, modlitewniki, książki dewocyjne zawierające różnego typu nabożeństwa (majowe, czerwcowe, październikowe, na miesiąc marzec - do św. Józefa), nowenny, koronki itp.
Z przeglądu zawartości księgozbioru wynika, że matka Kazimiera starała się zgromadzić w domu macierzystym dostępną wówczas literaturę teologiczną, ascetyczną, hagiograficzną i dewocyjną. Jaką rolę pełnił on w formacji zakonnej sióstr franciszkanek? Odpowiedź na to pytanie nie należy do łatwych. Wiadomo, że według Konstytucji każda siostra zobowiązana była odprawiać codziennie rozmyślanie oraz czytanie duchowne. Siostry odprawiały co miesiąc dni skupienia, a każdego roku kilkudniowe rekolekcje. Konstytucje zalecały ponadto zakonnicom cały szereg osobistych ćwiczeń duchowych: oficjum, różaniec, litanie, nowenny i inne praktyki religijne. W Wykładzie ustaw (z 1888 r.) znajdujemy następujące zalecenie: „W każdym domu będą niektóre gruntowne dzieła duchownej treści i do obowiązków potrzebne, czy to stale, czy to na czas z biblioteki domu macierzystego udzielane". Nie wiemy w jakim stopniu zalecenie powyższe było realizowane w praktyce. Trudno stwierdzić czy wszystkie domy Zgromadzenia sióstr franciszkanek korzystały z księgozbioru biblioteki domu macierzystego. Nie ulega jednak wątpliwości, że Matka, gromadząc w domu macierzystym pokaźną liczbę książek, robiła to w tym celu, aby zapewnić siostrom poprzez możliwość korzystania z księgozbioru uzyskanie pogłębionej formacji zakonnej.
W świetle powyższych rozważań widzimy, że formacja zakonna Sióstr Franciszkanek od Cierpiących mieści się w ogólnym nurcie duchowości honorackiej. Widoczne to jest zwłaszcza we wspólnym dla wszystkich zgromadzeń honorackich ideale życia ukrytego i apostolatu środowiskowego. Apostolat wspólnoty franciszkanek uzyskał ponadto własne oryginalne rysy. Został podporządkowany naczelnemu ideałowi - służby chorym i cierpiącym. O tej jego oryginalności zadecydowały ówczesne zapotrzebowania społeczne dostrzegane przez Założycieli. Osobowość Kazimiery Grusz-zyńskiej odegrała rolę nader doniosłą w ostatecznym wykrystalizowaniu się duchowości Sióstr Franciszkanek od Cierpiących.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz