"Zajaśniała na Radomskiej Ziemi"…

4 stycznia 2015 r., w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej została odprawiona Msza św. dziękczynno - błagalna o łaskę beatyfikacji Sługi Bożej Kazimiery Gruszczyńskiej, Założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, Metropolita Częstochowski. Mszę św. współcelebrowali: Ksiądz Biskup Henryk Tomasik – Ordynariusz Diecezji Radomskiej, Ksiądz Prałat Albert Warso – postulator procesu Sł. Bożej na etapie rzymskim, o. Jan Poteralski, ks. Marek Fituch, ks. Marek Polak, ks. Mariusz Trojanowski, ks. Krzysztof Dukielski, ks. Sławomir Szustak, a także inni kapłani, pielgrzymujący w tym dniu na Jasną Górę. We Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych z Kozienic: p. Starosta – Janusz Stąpór, p. Burmistrz – Tomasz Śmietanka i p. Wiceburmistrz – Małgorzata Bebelska, pielgrzymi z Kozienic i Warszawy – przyjaciele Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, którym bliska jest osoba Matki Kazimiery i Jej proces beatyfikacyjny, Rycerze Kolumba, którym patronuje Sługa Boża oraz duchowe córki Kazimiery Gruszczyńskiej – franciszkanki od cierpiących.

W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup przybliżył osobę Matki Kazimiery Gruszczyńskiej, jej życie, działalność zakonotwórczą, drogę duchowego wzrastania, a przede wszystkim jej zaangażowanie na rzecz cierpiącego człowieka. Ukazał aktualność Jej przesłania i przykładu w dzisiejszym świecie. Kończąc homilię powiedział: „(…) dziękujmy Bogu, za te wszystkie wielkie dzieła, które Zgromadzenie również poprzez początki zawierzenia swojej Matki zrealizowało nie tylko w Kościele na naszej ziemi, ale wszędzie tam, gdzie siostry oddają się całkowicie Bogu poprzez służbę cierpiącym, chorym i potrzebującym pomocy, i prośmy o dar świetlany – wyniesienie Jej na ołtarze – aby mogła być dalej orędowniczką w tych bardzo trudnych odcinkach pracy i życia Kościoła”.

Przemawiając na koniec Eucharystii, Ksiądz Biskup Henryk Tomasik, zwrócił się do obecnych: „Wśród wielu pytań, które są kierowane pod adresem Kościoła, jest między innymi i takie – Kościele, co Ty dajesz światu? – Wśród wielu odpowiedzi zawsze będzie i ta – Kościół daje światu świętych. (…) dzisiaj Panu Bogu dziękujemy za Założycielkę Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, za Sługę Bożą Matkę Kazimierę Gruszczyńską, dziękujemy za Jej życie, za Jej przykład wiary, za Jej świadectwo troski o Ewangelię w życiu, za Jej zaangażowanie w sprawy ludzi najbardziej potrzebujących. (…) trwamy w dziękczynieniu, ale także w modlitwie błagalnej, aby, jeżeli taka jest Wola Boża, dokonała się beatyfikacja [Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej].

Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo, dziękując za wspólną modlitwę, zwrócił się do Księdza Ordynariusza Diecezji Radomskiej: „Bardzo się raduję Księże Biskupie Henryku, że kolejne światło wiary i miłości w tej najtrudniejszej z posług, w posłudze ludziom chorym i cierpiącym zajaśniało i jaśnieje na ziemi radomskiej, mojej również rodzimej ziemi…”.

Po zakończeniu Eucharystii wszyscy kapłani i pielgrzymi wraz z siostrami, udali się na wspólną agapę do domu sióstr przy ul. Ks. Kard. S. Wyszyńskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz