Kielce: zmarł ks. prof. dr hab. Daniel Olszewski, biograf Matki Kazimiery Gruszczyńskiej

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł dziś ks. prof. Daniel Olszewski - historyk Kościoła, profesor nauk humanistycznych. Miał 81 lat, z czego 57 przeżył w kapłaństwie. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w poniedziałek w Kielcach i w rodzinnej parafii zmarłego – Jasionnej k. Jędrzejowa.

Ks. prof. Daniel Olszewski był autorem wielu publikacji z dziedziny historii Kościoła, dziejowych przemian na tle religijnym i prac o charakterze monograficznym, a także szkiców ważnych postaci Kościoła. Przez wiele lat był wykładowcą Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i tamtejszego Wyższego Seminarium Duchownego.

Specjalizował się w historii Kościoła katolickiego XIX wieku, w tym m.in. w badaniach nad przemianami społeczno-religijnymi w XIX w., polską kulturą religijną XIX i XX w. Zainteresowania badawcze dotyczyły także historii chrześcijaństwa w Polsce, przeobrażeń duchowieństwa polskiego i religii niechrześcijańskich. Śp. ks. Olszewski publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Niedzieli”, „Więzi”, „Znaku”. Był odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ MU DAĆ PANIE...

Urodził się 5 września 1934 r. w Wolicy k. Jędrzejowa, w parafii Jasionna. Po maturze odbył studia z zakresu teologii i historii w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Studiował także w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1972 r. doktoryzował się na Uniwersytecie Warszawskim. Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 1986 r. w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a w 1998 r. otrzymał tytuł naukowy profesora nauk humanistycznych.

Od 1973 r. był wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. W latach 1983–1989 pracował w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1991 r. został adiunktem w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, przekształconej następnie w Akademię Świętokrzyską i Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. W 1993 r. na uczelni tej objął stanowisko profesora nadzwyczajnego. Był także członkiem Polskiej Akademii Nauk.

W ostatnich miesiącach ks. prof. Daniel Olszewski przebywał w Domu Księży Emerytów, gdzie zmarł.

Msza święta żałobna pod przewodnictwem bp. Mariana Florczyka zostanie odprawiona 9 lutego w poniedziałek w bazylice katedralnej w Kielcach o godz. 10.00, a Msza św. pogrzebowa - pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego, będzie miała miejsce w kościele parafialnym w Jasionnej o godz. 13.00.

dziar / Kielce
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 06 lutego 2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz