PASYJNIE NA STAROPOLSKĄ NUTĘ

Wyjątkowy koncert „Ach, nam grzesznym…” odbędzie się w niedzielę 12 marca 2023 roku w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży w Warszawie. O godzinie 14 znakomici muzycy Filharmonii Narodowej i Polskiej Opery Królewskiej, trio Con Passione oraz chór AVE wykonają unikatowe, mało znane staropolskie pieśni pasyjne w autorskich aranżacjach Jerzego Cembrzyńskiego, laureata Grammy.

Pasyjna „Bogurodzica”

Będzie można usłyszeć rzadko wykonywane a niezwykle sugestywne utwory XIV-, XV-, XVI- i XVII-wieczne, zarówno z tradycji katolickiej, jak i autorstwa protestanckiego pastora Szymona Korfeya. Szereg z nich pochodzi ze zbioru rękopisów klarysek gnieźnieńskich, ale nie zabraknie perełki pasyjnej liryki – pieśni „Żołtarz Jezusów” autorstwa bł. Ładysława z Gielniowa, patrona Warszawy, który zasłynął jako znakomity kaznodzieja. Homilie wzbogacał o naukę ułożonych przez samodzielnie śpiewów, które przybliżały ówczesnym prawdy wiary. Zmarł w Warszawie w 1505 roku, gdy pełnił funkcję przełożonego klasztoru przy kościele św. Anny. 

Tradycja pasyjnych śpiewów, które często towarzyszyły przejmującym misteriom, wpisującym się w nurt „Biblia Pauperum”, ma bardzo bogatą tradycję w Polsce. To właśnie ten gatunek był najobficiej reprezentowany w twórczości staropolskiej. Mało kto wie, że również „Bogurodzica” zawiera część pasyjną – są to mało znane zwrotki od 7 do 15. Uczestnicy koncertu usłyszą też najstarszy polski utwór z tego nurtu „Jezus Chrystus, Bóg Człowiek, mądrość ojca swego”, będący tłumaczeniem łacińskich godzinek o Męce Pańskiej.   

Soliści, chór, skrzypce, gitara i kontrabas

Utwory wykonają znakomici artyści – soliści: Justyna Reczeniedi (sopran) i Tomasz Warmijak (tenor) oraz wielokrotnie nagradzany mieszany chór AVE przy wtórze tria instrumentalnego „Con Passione” w składzie Michał Szałach (skrzypce), Michał Pindakiewicz (gitara) oraz Jerzy Cembrzyński (kontrabas). 

Autor aranżacji ma na swoim koncie wiele uznanych kompozycji, m.in. duże formy oratoryjne – „Sprawiedliwe”, dedykowane M. Matyldzie Getter, która w czasie II wojny światowej uratowała 2 tysiące dzieci żydowskich oraz „Mówiono o Nim, że przegrał…” o św. Zygmuncie Szczęsnym Felińskim, arcybiskupie Warszawy, będącym jedną z pierwszych ofiar carskich represji po wybuchu Powstania Styczniowego.     

Dla Matki od najbardziej cierpiących

Marcowy koncert dedykowany jest służebnicy Bożej Matce Kazimierze Gruszczyńskiej, założycielce bezhabitowego Zgromadzenia Franciszkanek od Cierpiących, które od lat 80. XIX wieku przy ulicy Wilczej w Warszawie prowadzi dzieło pomocy najuboższym i najbardziej cierpiącym. 

– Dzieło Matki Gruszczyńskiej jest absolutnie wyjątkowe – mówi Bartłomiej Włodkowski z Fundacji AVE, organizującej wydarzenie. – Ponad 140 lat temu zajęła się ona nieuleczalnie chorymi bezdomnymi, o których nikt nie pamiętał. A wszystko zaczęło się od spotkania na schodach kościoła przy Placu Trzech Krzyży żebrzącego chłopca. Zaprowadził ją do swojego „domu”, czyli piwnicznej nory, gdzie na niewielkiej powierzchni, w fatalnych warunkach mieszkało kilka osób, w tym umierający w strasznych cierpieniach dziadek dziecka. Wówczas Kazimiera postanowiła poświęcić się pracy dla ludzi, którym nikt nie pomagał i którzy znikąd nie mieli wsparcia. 
    
Fundacja AVE chce w bieżącym roku przybliżyć tę wyjątkową dla Warszawy postać. Oprócz koncertu z gawędą, odbędą się wycieczki zabytkowym autobusem szlakiem miejsc, związanych z Matką Gruszczyńską.   

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa – Dzielnica Śródmieście. Wstęp na koncert 12 III jest bezpłatny, organizatorzy zachęcają do rezerwacji miejsc poprzez stronę internetową: fundacjaave.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz