Drogowskaz na dziś

W Kozienicach, w miejscu, z którym związana była Czcigodna Sługa Boża Kazimiera Gruszczyńska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, odbędą się uroczystości dziękczynne za jej dekret heroiczności cnót. Do wspólnego dziękczynienia, a także modlitwy o dar beatyfikacji matki Gruszczyńskiej zapraszają siostry franciszkanki od cierpiących.

- Pragniemy dziękować za dekret heroiczności cnó naszej matki założycielki Kazimiery Gruszczyńskiej, w miejscu, gdzie się urodziła, gdzie bardzo żywa jest pamięć o niej oraz przekonanie o jej świętości. Serdecznie zapraszamy wszystkiech do dziękczynienia za ten duży krok ku wyniesieniu matki Kazimiery Gruszczyńskiej do chwały ołtarzy - podkreśla s. Lucyna Czermińska CSFA, wicepostulatorka procesu beatyfikacyjnego matki Kazimiery Gruszczyńskiej.

- Wszystkich zachęcamy do modlitwy o łaskę cudu za jej wstawiennictwem, który potrzebny jest do beatyfikacji. Postulacja procesu otrzymuje wiele świadectw, znaczna część dotyczy interwencji matki Gruszczyńskiej w sprawach otrzymania potomstwa, pomyślnego rozwiązania zagrożonej ciąży. Nie została jednak jeszcze wybrana ta konkretna łaska, która mogłaby być brana pod uwagę w pracach procesowych - wyjaśnia s. Lucyna.

Dziękczynienie za dekret odbędzie się 24 czerwca w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. Świętego Krzyża w Kozienicach (przy ul. Kochanowskiego 2). Mszy św. będzie przewodniczył ks. bp Marek Solarczyk, ordynariusz diecezji radomskiej.

Matka Kazimiera Gruszczyńska służyła samotnym matkom, ludziom bezdomnym, pracowała w szpitalu wśród rannych żołnierzy. Mówiła o sobie "jestem dzieckiem krzyża", uczyła jak przyjmować cierpienie. - Jest wyjątkowym drogowskazem na dzisiejsze czasy - akcentuje s. Lucyna Czermińska CSFA.

W Kozienicach od 19 marca br. znajduje się sarkofag z doczesnymi szczątkami Czcigodnej Sługi Bożej Kazimiery Gruszczyńskiej, mieści się on w bocznej kaplicy kościoła pw. św. Józefa (przy ul. Konstytucji 3 Maja). Przy tej świątyni jest dom sióstr franciszkanek od cierpiących, w którym można zobaczyć pamiątki po matce Gruszczyńskiej.

- Izba Pamięci przed dziesięciu lat została urządzona w tzw. pokoju matki, czyli w miejscu, gdzie Kazimiera Gruszczyńska mieszkała, gdy tylko przyjeżdżała do Kozienic, i w którym także odeszła do domu Ojca. To miejsce przez długi czas było niedostępne dla ludzi przekonanych o jej świętości. Pamiątki po matce zostały na kilkadziesiąt lat przewiezione do Warszawy, gdyż komunistycznej władze przejęły budynek naszego zgromadzenia w Kozienicach. Odzyskałyśmy go dopiero w latach osiemdziesiątych XX w. - wyjaśnia nasza rozmówczyni.

Proces beatyfikacyjny matki Kazimiery Gruszczyńskiej rozpoczał się 6 kwietnia 2013 r. w Dniu 9 kwietnia tego roku wydany został dekret jej heroiczności cnót.

Źródło: Małgorzata Bochenek, Drogowskaz na dziś, w: Nasz Dziennik nr 140/20.06.2022, s. 8.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz