9/ Praca, porządek, czystość

1. Siostra nasza będzie pracować na wzór Najświętszej Maryi Panny, według zalecenia św. O. Franciszka: wiernie, pilnie i pobożnie, w duchu umartwienia i posłuszeństwa, nie tracąc czasu na przechadzanie się lub „robótki” według własnego upodobania. Niech nie przebiera w zajęciach, ani nie sprzeciwia się tym, którym jest powierzony kierunek pracy, niech pracuje ze skupieniem, strzegąc się zbytniej gorączkowości, roztargnienia lub zatopienia w pracy.

2. Prace sióstr tak powinny być ułożone, by nie oddawały się nigdy pracy zewnętrznej na tyle, iżby miały przez to zaniedbywać życie duchowne, chociaż z drugiej strony mają być gotowe zawsze uczynić ofiarę ze swoich ćwiczeń duchownych, ile razy wymaga tego rzeczywista i słuszna potrzeba.

3. Siostry wiernie zachowają przepisany porządek dnia.

4. Siostra zachowa wreszcie jak największy porządek i ochędóstwo w mieszkaniu, ubiorze, sprzętach, naczyniach i wokoło siebie. Wstając od pracy, niech poukłada przedmioty, których używała. Nie weźmie nigdy bez pozwolenia lub wyjaśnienia, a każdą rzecz do użytku jej przeznaczoną zaraz po użyciu oczyszczoną z podziękowaniem odniesie na właściwe miejsce.

Jeżeli obowiązek jej wymaga, aby zajmowała się ogólnym porządkiem, niech stara się bardzo, by wszystko pozostawało w należytej czystości, porządku i na właściwym dla siebie miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz